Eesti
English עברית
Reisimine Iisraeli »

Iisrael - Travel Info

27.08.2015

TÄHELEPANUKS

Terrorismioht Iisraelis on jätkuvalt kõrge. Soovitame kindlasti enne reisi end registreerida ja teha reisikindlustus. Riigis viibides tuleks hoida end kursis uudistega ja arvestada, et mistahes terroriakt või muu vahejuhtum võib üldist olukorda pingestada.

26.08.2014 jõustunud vaherahuga lakkas sõjategevus Gaza sektoris, samuti lakkasid Gaza sektorist lähtuvad raketirünnakud Iisraeli territooriumile. Siiski soovitame olla väga ettevaatlik Gaza sektori läheduses paiknevate asulate külastamisel

Väga tähelepanelik tuleb olla Ida-Jeruusalemmas ja Palestiina Omavalitsuse aladel Jordani jõe läänekaldal. Iisraeli põhja- ja kirdeosas on tugevdatud ettevaatusabinõusid seoses olukorraga Süürias.

Pidevalt ajakohastatud infot julgeolekuolukorra kohta leiate Iisraeli kaitsejõudude kodulehelt (veebilehele pääseb hetkel ligi vaid Iisraelis)

Iisraeli võimude soovitused hädaolukorras käitumiseks leiate siit (veebilehele pääseb hetkel ligi vaid Iisraelis)

Üldine julgeolekuolukord

Iisraelis ei ole kuritegevust rohkem kui lääneriikides tavaliselt, pigem on Iisraelis rangete turvameetmete tõttu tavakuritegevust isegi vähem. Rahvarohketes paikades, rannas ja turistide meeliskohtades on oht taskuvaraste ohvriks langeda siiski olemas. Tähelepanelik tuleks olla ka ohtra tänavakaubandusega piirkondades. Pimedal ajal tuleks hoiduda üksildastes ja tundmatutes paikades liikumisest. Samuti ei ole Iisraelis turvaline reisida pöidlaküüdiga.

Turvameetmed Iisraelis

Iisraeli reisimisel tuleks olla valmis selleks, et turvakontrolle on tavalisest rohkem ning sageli tuleb selleks varuda lisaaega. Ben Gurioni rahvusvahelisel lennuväljal esitatakse saabujatele küsimusi nende reisisihi, pagasi jm kohta; aja kokkuhoiu mõttes tuleks vastata konkreetselt ja lühidalt. Lennukile minnes on pagasi ja isiklike asjade kontroll põhjalikum kui mujal, mistõttu lennuväljale tuleb minna 3 tundi enne lennuki väljumist.

Iisraelis liikudes tuleb pidevalt kaasas kanda passi. Kaupluste, restoranide, bussi- ning rongijaamade ja massiürituste sissepääsu juures otsitakse läbi sisenejate kotid; seda tehakse üldise julgeoleku huvides ning turvatöötajate ettekirjutusi tuleb täpselt järgida. Autoga sõites tuleb olla valmis selleks, et parklasse või lennuväljale sisenemisel palutakse avada pakiruum.

Info piirkonniti

Alati on vajalik olla tähelepanelik reisides Palestiina aladel Jordani jõe läänekaldal ning eriti hoiduda suurematest kogunemistest ja meeleavaldustest. Turist peaks valmis olema tugevdatud turvakontrolliks piiripunkte ületades ning alati passi kaasas kandma. Reisimine Gaza piirkonda on turistidele suletud. Tuleb arvestada, et Iisraeli põhja- ja kirdeosas (Haifa, Tiberias) on tugevdatud ettevaatusabinõusid seoses olukorraga Süürias.

Jeruusalemmas liikudes peaks turist jälgima uudiseid ja kohalike võimude turvajuhiseid, hoiduda tuleks paikadest, kus toimuvad meeleavaldused või muud kogunemised. Nii juudi kui ka islami usupühade ajal, aga ka minnes araabia elanikkonnaga Ida-Jeruusalemma või ortodokssesse Mea Shearimi linnaossa, tuleks rõivastuda tagasihoidlikult.

Teed on Iisraelis head, liiklus väga tihe ja kiirused üsna suured, seetõttu tuleb autoga liigeldes olla tähelepanelik. Euroopa Liidus välja antud juhiloaga tohib Iisraelis sõita aasta aega, pikemal viibimisel tuleb taotleda kohalikku luba. Maanteedele on paigaldatud radarisüsteem, mis registreerib kiiruseületajad; trahv sellise rikkumise eest on suur. Iisraelis on üks tasuline maantee, mille eest maksmine toimub samuti radariga registreerimise alusel.

Ettevaatlik maksab olla nädalavahetuseti: ortodokssete juutide elurajoonides (Mea Shearim Jeruusalemmas, Bnei Brak Tel Avivis jt) alates reede päikeseloojangust kuni laupäeva päikeseloojanguni (sabat) autodega ei sõideta ning mõnikord suletakse elurajooni sisse- ning väljasõiduteed selleks ajaks hoopis. Autoga liigeldes tuleb arvestada, et Iisraeli suurima püha Jom Kippuri ajal (liikuv püha, enamasti septembris) on igasugune auto- ja bussiliiklus 24 tundi keelatud.

Ühistransport toimib Iisraelis hästi. Siingi tuleb pöörata tähelepanu sellele, et enamuses linnades liinibussid sabati ajal ei käi, ka linnadevahelised bussid ei liigu. Sel ajal saab ühest linnast teise sõiduks kasutada mikrobusse, mis väljuvad tavaliselt bussijaamast. Igal ajal saab muidugi kasutada taksot. Taksosõit ei ole kallis, kuid välismaalasel tasuks sõidu hinnas eelnevalt kokku leppida või nõuda, et juht lülitaks sisse taksomeetri.

Tervishoiusüsteem on Iisraelis kõrgel tasemel ja arstiabi kättesaadavus hea, kuid meditsiiniteenused võivad olla kallid. Inglise keel on laialdaselt levinud ning tervishoiuasutustes ei tohiks sellega probleeme tekkida.
Euroopa Liidu ühine ravikindlustuskaart Iisraelis ei kehti, mistõttu on oluline hankida endale nõuetekohane reisikindlustus, mis  kataks võimalike ravi-, haigla- ja esmaabikulude kõrval ka haigestunu kodumaale toimetamise ning hõlmaks ka teisi ootamatusi.
Hügieeni osas on riik turvaline ja enamuses toidukohtades ei ole vaja midagi karta. Kraanivesi on joodav, kuigi igaks juhuks võiks eelistada pudelivett.
Vaktsineerimiset kohta leiate infot Terviseameti kodulehelt.
Haigestumise korral on soovitatav pöörduda reisikorraldaja, hotelli retseptsiooni või tuttava poole, kes oskab juhatada vajalikku meditsiini asutusse. Õnnetusjuhtumi või ränga haigestumise korral on soovitatav pöörduda traumapunkti. 

Iisraeli pühad algavad alati eelneval õhtul, tavaliselt tund aega enne päikeseloojangut, ja neid on palju rohkem kui Eestis. Enamus kauplusi, toidukohti ja vaatamisväärsusi on nii pühade ajal kui ka sabati ajal (reede päikeseloojangust kuni laupäeva päikeseloojanguni) kinni, samuti ei saa sel ajal sageli hotelli sisse registreerida ja mitmeid muid toimetusi teha. On mitmeid tähtpäevi, mil iisraellastel on kombeks olla pereringis ja sel ajal pole ka välismaalasel viisakas lärmata, valjusti muusikat kuulata jne.

Islami pühade kohta tuleks teada, et Ramadani ajal (kuu aega sügisel) on söömine, joomine ja suitsetamine päevasel ajal keelatud; palestiina aladel liikudes peaks turist suhtuma sellesse piirangusse diskreetsusega, et mitte solvata kohalike inimeste tundeid.

Suuremad haiglad Iisraelis:

Tel Aviv

Tel Aviv Sourasky Medical Center
6 Weizmann Street
Tel Aviv 64239, Israel

Assuta Medical Center
20 Habarzel St, Ramat Hachayil, Tel Aviv 69710, Israel
Tel: +972-3-7643247
Fax: +972-3-7643248
Email: TouristCenter@Assuta.com

Ramat Gan

Chaim Sheba Medical Center
Tel Hashomer
52621, Israel
Emergency telephone +972-3-530-2555

Jeruusalemm

Shaare Zedek Medical Center
Bate St. Samuel 12
Jerusalem 91 031
Tel: 02-6666666
Fax: 02-6522950
Email: rd@szmc.org.il

Kohalikud hädaabinumbrid

Politsei – 100
Kiirabi – 101
Tuletõrje – 102
Emotsionaalne kriisiabi (usaldustelefon, 24h) - 1201

Iisraeli reisiinfo

KUI VAJAD VÄLISRIIGIS ABI

Sõltuvalt juhtunust on paljudes olukordades abiks perekond, sõber, lennufirma, reisikorraldaja, tööandja või reisikindlustusfirma.
Konsulaarabi saab Eesti Vabariigi Suursaatkonnast Tel Avivis või Eesti Vabariigi Aukonsulaadist Haifas.

Hädaolukorras saab konsulteerida Välisministeeriumi valveametnikuga telefonil +372 6377 000 või +372 53 01 9999 (24h).

RIIKI SISENEMISE TINGIMUSED

Juhime tähelepanu sellele, et Iisraelil on õigus muuta riiki sisenemise ja seal viibimisega seotud reegleid ning ei pruugi sellest teisi riike  koheselt teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium reisiinfo õigsuse ega selle kasutamisest tekkida võiva kahju eest.

Soovitame riiki sisenemise tingimused sõltuvalt plaanitava reisi iseloomust üle täpsustada lähimast saatkonnast:

Iisraeli Suursaatkond Helsingis
Aadress: Yrjönkatu 36, 00100 Helsinki
Telefon: (358 9) 681 20 20
Faks: (358 9) 135 69 59
E-post: info@helsinki.mfa.gov.il

Lennufirmad kasutavad riiki sisenemise õiguse kontrollimisel reisiinfo käsiraamatut  Travel Information Manual´i (TIM), kus  reisisihi, passiandmete ja reisi eesmärgi sisestades saate informatsiooni viisa vajalikkuse, passi kehtivuse ja täiendavate nõuete kohta.

Välisministeeriumile edastatud andmetel võivad Eesti kodanikud Iisraelis viibida ilma viisata kuni 90 päeva poole aasta jooksul.

Eesti kodanikul peab Iisraeli saabudes olema kaasas pass (kehtiv vähemalt 6 kuud pärast saabumispäeva), tal peab olema ette näidata tagasisõidupilet ja riigis viibimiseks vajalikud rahalised vahendid.

Riiki saabujale lüüakse passi sissesõidutempel. Kui isikul on plaanis sama passiga hiljem külastada mõnda araabia riiki (v.a. Egiptus või Jordaania), võib Iisraeli saabudes paluda, et sissesõidutemplit passi ei löödaks. Viimastel aastatel on siiski üldiseks tavaks piiril tempel passi lüüa, kuna sissesõidutempli puudumine võib tekitada raskusi Iisraelis ringiliikumisel, eelkõige kui on plaanis külastada Palestiina alasid ja läbida mõni Iisraeli kontrollpunkt.

Iisrael võib teha piiranguid riiki sisenemisel. Isikutel, kes on varem Iisraelis töötanud või külastavad Iisraelis elavaid välismaalasi, soovitame enne Iisraeli külastust pöörduda Iisraeli saatkonda Helsinkis ja täpsustada piiri ületamisega seotud asjaolusid ja võimalikke piiranguid.

Alates juunist 2009 on esinenud juhtumeid, mil EL kodanikele kes tulevad Iisraelisse Jordaania kaudu, lüüakse passi tempel "Palestinian Authority only". Tuleb arvestada, et sellise templiga reisidokumendis üle Iisraeli kontrolljoone ei lubata. Kui sisenete Iisraeli Jordaania kaudu ja soovite hiljem ületada ka Läänekalda/Iisraeli vahelise kontrolljoone, tuleb seda piirikontrollis kindlasti öelda.

 

TopBack

© Eesti Suursaatkond Tel Avivis Menachem Begin Rd. 125, Tel Aviv 61071, Israel, e-mail: embassy.telaviv@mfa.ee