Eesti
English עברית
Uudised ja sündmused »

Eesti toetab rahvusvahelisi pingutusi Iisraeli - Palestiina otsekõneluste taastumiseks

10.10.2011

Iisraeli ja Palestiina otseläbirääkimised peavad taastuma, ütles välisminister Urmas Paet tänasel Euroopa Liidu välisministrite kohtumisel Luksemburgis.

Välisminister Urmas Paeti sõnul soovib Eesti Iisraeli ja Palestiina kõneluste taastumist. „See on ainus tee kahe riigi lahenduse suunas, kus Iisrael ja Palestiina saavad rahumeelselt teineteise kõrval eksisteerida,“ lisas ta.

Paeti sõnul on Euroopa Liidul läbirääkimiste taaselustamisel mängida oluline toetav roll. EL-i välisministrid kinnitasid oma toetust rahuneliku (EL, ÜRO, USA, Venemaa) tööle rahuprotsessi edasiviimiseks ning tunnustasid selle pingutusi poolte toomiseks läbirääkimistelaua taha.

Käesoleva aasta 23. septembril ÜROs kogunenud Lähis-Ida rahunelik tegi avalduse, mis kehtestab Iisraeli - Palestiina läbirääkimisteks väga täpse ajakava, mille alusel peavad pooled rahulepingus kokkuleppele jõudma 2012. aasta lõpuks.

Kõneldes olukorrast Euroopa Liidu lähinaabruses Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas, ütles Paet, et Eesti peab demokratiseerumise ja reformiprotsessi Põhja-Aafrika riikides ülioluliseks. Samas mõistab Eesti hukka usulistel alustel asetleidnud vägivalla Egiptuses. „Euroopa Liit peab olema valmis andma Egiptusele tuge valimiste korraldamisel,“ lisas ta.

Paeti sõnul peavad Süüria võimud lõpetama vägivalla meeleavaldajate vastu. „Soovime näha reaalset poliitilist protsessi, mis viiks reformideni,“ märkis ta.

Rääkides olukorrast Liibüas ja Tuneesias ütles Paet, et Liibüa üleminekuprotsessi juhtrollis peab olema Liibüa üleminekuvalitsus ning rahvusvahelist abi peaks koordineerima ÜRO. Tuneesia reformide jätkamiseks on oluline, et Euroopa Liit jätkaks panustamist Tuneesia majandus-, justiits- ja siseministeeriumite valdkondadesse ning toetaks Tuneesia julgeolekusektori reformi.


Lähem info:
Helen Ennok, Eesti EL-i esinduse pressiesindaja
+32 474 98 16 57


VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS
637 7654
pressitalitus@mfa.ee

TopBack

© Eesti Suursaatkond Tel Avivis Menachem Begin Rd. 125, Tel Aviv 61071, Israel, e-mail: embassy.telaviv@mfa.ee